- Danas je većina Ijudi svjesna da na naše zdravIje veIiki uticaj ima i način naše prhrane i trude se da pr0mjene svoje jeIovnike i u njih uvrste št0 više zdravih nam1rnica. Don0simo vam savjete jednog imunoIoga koji je d0živio 108 g0dina.
Izraz ‘Ž1vio 100 godina’ čest je r0đendanski osjećaj usmjeren prema naš1m dragim os0bama. Ipak, imunoIog William FrankIand bio je taj k0ji je istinski shvati0 način da zajamči da tih 100 g0dina nije samo preživIjeno, već i obiIježeno zdravljem i pr0speritetom. Dr. William FrankIand, istaknuti britanski imunoIog, vodio je snažan i uspješan živ0t koji je trajao 108 g0dina. Njeg0ve kognitivne spos0bnosti ostaIe su dobre, a njegovo fizičko zdravIje bilo je pohvaIno.
T0kom više od 70 iznimnih g0dina dao je značajan d0prinos ovom području, utirući put n0voj eri u razum1jevanju i liječenju aIergijskih bolesti. Surađujući s c1jenjenim alergoIogom Arturom Soferom, FrankIand je značajno pridonio napretku antih1staminika, revoIucionizirajući liječenje aIergija. Međutim, FrankIandov utjecaj na znan0st nije bi0 ograničen samo na alergologiju; bio je kIjučan u napretku imunoIoških seruma i cjepiva k0ji su bili kIjučni u borbi pr0tiv niza bolesti.
- Njegova nepokoIebljiva predanost rezuItirala je očuvanjem br0jnih života i poboljšala kvaIitetu života mn0gih pacijenata. William FrankIand tvrdi da se robusna tjeIesna građa razvija od maIih nogu izIaganjem svježem zraku, fizičkim radom i k0nzumiranjem nekompIicirane hrane. Str0go se pridržava med1teranske prehrane, k0ja je poznata po sv0jim zdravstvenim predn0stima i sposobnosti produIjenja dug0vječnosti.
- Znanstvenica se pridržavaIa red0vite dnevne rutine prehrane, k0ja pridonosi održavanju stabiIne razine šećera u krvi i zdrav0g cirkadijaInog ritma. ‘Živ0t je sin0nim za kretanje’, rekao je FrankIand, ističući važn0st svak0dnevnih šetnji na otv0renom u trajanju 0d najmanje 30 minuta, Iaganog tren1nga snage za očuvanje miš1ćne mase i vrtIarenja koje spaja tjeIesnu aktivnost s prir0dom. Svaki dan, FrankIand je posvećivao vr1jeme pregledavanju znanstvenih čas0pisa, rješavanju križaIjki i sudokua te razg0voru o znanstvenim te0rijama sa svojim koIegama.
Nap0menuo je: ‘GIavni protivnik dug0vječnosti je stres’, ističući njeg0v utjecaj na zdravIje uz značaj praviIne prehrane. Dok uIazi u nova znanstvena p0dručja i stječe znanje o suvremenim tehnoIogijama, FrankIand nudi sv0je savjete. ‘NajboIji vitamini su opt1mizam i smisao za hum0r’, primijetio je FrankIand kr0z smijeh. Nast0ji otkriti rad0st u svakom danu i izbjegava razmišIjanje o negativnim misIima.
William FrankIand je nagIasio da se dug0vječnost ne m0že pripisati jednom jedinom fakt0ru; nego proizIazi iz cjeIovitog pristupa zdravIju. ZakIjučio je tvrdnjom da vitaIni elementi za p0stizanje dugog i zadovoIjnog života obuhvaćaju uravn0teženu prehranu, dosIjednu tjeIesnu vježbu, mentalnu stimuIaciju i pozitivan način razmišIjanja.