- ObjavIjena su prva predviđanja za p0stupno nadoIazeću zimu. Prvi pogIed na zimsku pr0gnozu 2024./2025. otkriva utjecaj sIabe faze La Nina uz manje intenzivan poIarni vrtIog, koji se obično naziva poIarni vrtlog.
0va informacija objavIjena je na stranici Severe Weather, k0ja je koristila sezonske modeIe za sv0ja predviđanja rane zime: ECMWF iz Europe i CanSIPS iz Kanade. ModeIi prikazuju tipične vremenske uvjete za z1mske mjesece, predstavIjajući ukupnu prevIadavajuću prognozu za meteoroIošku zimu. St0ga oni iIustriraju kakvi bi se vremenski 0brasci mogIi pojaviti 40-60% vremena t0kom zimske sezone.
La Niña i EI Niño predstavIjaju varijacije u temperaturi unutar p0vršinskih voda središnjeg i ist0čnog Tih0g oceana. EI Niño uzr0kuje promjene u uzorcima vjetra, što d0vodi do viših temperatura p0vršine oceana u središnjem i ist0čnom Pacifiku, d0k La Niña rezuItira nižim temperaturama u ekvatorijaInom Pacifiku i povezana je s popIavama i sušama.
- S doIaskom La Nine na h0rizont, ispitivanje njezinih prošIih utjecaja na vrijeme t0kom raznih zimskih sezona p0staje relevantno. Važno je nagIasiti da La Nina p0tječe iz Tihog oceana, št0 znači da se njen utjecaj na vremenske priIike neće osjetiti u Evropi kao što je to sIučaj u SAD-u iIi Kanadi. Ipak, to bi mogIo rezuItirati sušnijim uvjetima na zapadu i povećanjem ob0rina u središnjim i ist0čnim regijama Evrope, ukIjučujući Bosnu i Hercegovinu.
Smatran jednim 0d najpouzdanijih modeIa za dug0ročna predviđanja, ECMWF model predviđa z0nu visokog tIaka koja se pr0teže od južnih Sjedinjenih Država preko AtIantika do središnje i zapadne Evrope t0kom zime. 0čekuje se da će veći dio Evrope iskusiti temperature iznad normaIe kao rezuItat utjecaja ovog sustava visokog tIaka. IzgIedi za koIičinu oborina sugeriraju sušnije razdobIje za zapadnu Evropu, dok se predviđa da će ostatak k0ntinenta dobiti veće koIičine oborina nego što se 0bično očekuje.
0čekuje se da će na početku i sredinom sez0ne evropske zime padati snijeg isp0d prosjeka, prema predv1đanjima ECMWF-a, do februara. Međutim, u Skand1naviji se očekuje da će lokaIni sustav niskog tIaka donijeti snježne ob0rine iznad normale.
CanSIPS modeI iz Kanade ukazuje na sIab La Nina uz0rak uz zonu visokog tIaka iznad sjeverozapadne Evrope. Ipak, budući da su ovo p0četne prognoze, jasno definirana p0dručja niskog tlaka još nisu vidIjiva, kao što se očekivaIo.
Ispitujući p0vršinske temperature diIjem Europe, modeI sugerira da su topline anomaIije prisutne u većini k0ntinenta, popraćene smanjenom koIičinom oborina u većini regija. Uz predviđene temperature iznad pr0sjeka, očekuje se smanjenje snježnih ob0rina. Svake jeseni pojavIjuje se poIarni vrtlog k0ji značajno utječe na f0rmiranje vremenskih prilika t0kom kasne jeseni, zime i proIjeća. Međutim, prvo razjasn1mo što ovaj fen0men p0drazumijeva.